Egyáltalán nem mindegy, hogy miként prezentáljuk alkalmazásunkat! Tévhit, hogy egy app-ről nem készülhet, vagy felesleges készíteni termékfotót! A prototípus grafikai tervei vagy a már kész alkalmazás képernyőmentései sokkal könnyebben érik el a kívánt hatást, ha olyan környezetbe helyezzük őket, mely a megrendelő és-vagy a potenciális felhasználó által is befogadhatóbb, vagyis a konkrét felhasználás közbe mutatjuk be egy készüléken.
A pénztárcánktól függően erre több lehetőségünk is van:
1. Fotóst bérelünk fel:
Előnyei:
- Van beleszólásunk abba, hogy milyen környezetben és témában készüljenek el a fotók.
- Meghatározhatjuk azt, hogy milyen modellek szerepeljenek a fotón ezzel is sugallva, hogy kik a potenciális felhasználók.
- Valós felhasználási szituációkat mutathatunk be. (Pl. taxi szolgáltatást rendelő alkalmazás esetében szerepelhet a fotón egy taxi is.)
- Ha szeretnénk viszontlátni egy reklámban vagy katalógusban nyomtatásban is az alkalmazásunkat, akkor ezt a módszert érdemes választani, hisz az elkészült fotók felbontása tökéletesen megfelel a nyomdai követelményeknek is.
Hátrányai:
- Nagyon drága. Még akkor is, ha csupán néhány nagy felbontású és éles képet szeretnénk egy készülékről, melyen fut az alkalmazás, mélyen a zsebünkbe kell nyúlni, de ha konkrét elképzeléseink vannak arról, hogy milyen helyszínek és modellek szerepeljenek még a fotókon, akkor a határ egészen a csillagos ég.
- Ha közben esetleg változtatunk az alkalmazáson, újra le kell fotózni, hacsaknem felkérünk egy grafikust, hogy készítse fel a fotókat arra, hogy a készülékek kijelzőjén megjelenő képernyőmentés utólag is lecserélhető legyen.
2. Mockup fájlokat vásárolunk az interneten.
Előnyei:
- Egy grafikus a képernyőmentéseket az interneten megvásárolható ún. mockup fájlokba helyezi el.
- Gyorsan és könnyedén dolgozhatunk a mockup fájlokkal. Bármikor lecserélhető az alkalmazásról elhelyezett képernyőmentés, így gyorsan alkalmazhatóak a változtatások.
- Olcsóbb, mint egy fotóst bérelni. Ha értünk a Photoshop-hoz, akkor mi magunk is lecserélhetjük a szükséges rétegeket.
Hátrányai:
- Nincs beleszólásunk abba, hogy mi legyen látható a fotón. A fotók nagyon szépek, viszont nem minden esetben adják vissza a kívánt hatást. Pl. olyan mockup fájlt nehéz találni, amivel egy étterem alkalmazását lehet jobban prezentálni.
- Bárki megvásárolhatja és letöltheti ezeket a fájlokat. Máshol, más alkalmazás oldalán is találkozhatunk velük.
És térjünk is a lényegre, mert a pénztárcánkat és időnket leginkább kímélő megoldás a:
3. PlaceIt, az ingyenes mockup szolgáltatás.
A PlaceIt ingyenes biztosít mockup fájlokat mobilalkalmazás fejlesztőknek úgy, hogy azok szerkesztéséhez nincs szükség képszerkesztő alkalmazás használatára. Így lényegében bárki elkészíthet egy igényesen bemutatót, termékfotót az alkalmazásról, természetesen ha rendelkezésére állnak a megfelelő felbontású képernyőmentések.
Előnyei:
- Viszonylag széles választási lehetőség, mely természetesen folyton bővül. Pár hete még csak néhány iPhone 4/4S fotója volt elérhető. Most már iPhone 5, iPad, iPad mini, sőt még iMac, Macbook, Android, Windows Phone és Windows Surface mockup-ok közül is választhatunk!
- Drag and drop működik. Csak ráhúzzuk a kiválasztott fotóra a számítógépünkön található képernyőmentést és már csak le kell töltenünk a végeredményt.
- Online szolgáltatás. Nem igényel telepítést.
- Nagy felbontású és jó minőségű fotókat tartalmaz.
- Teljesen ingyenes!
Hátrányai:
- A 2. pontban már lényegében felsoroltam mindet.